EDUARD MÖRIKE - CHRIX DAHL

Mozart på reise til Prag
Nummer 12 av 50 eksemplarer kolorert og signert av Chrix Dahl

Estimate: 1 500 – 2 000 Euro
Description

Tone. Maurits C. Hansens sidtste Novelle. Med et Indledningsdigt af Henr. Wergeland.

Kristiania: P. T. Malling, 1843. Trykt hos C. F. Juell i Tønsberg. 8vo. [2], 109 sider. Samtidig kartonasjebind med helt gullsnitt.
Noe slitasje ved kapitéler og hjørner. Skjemmende plett i nedre kant av dekler.
Plett i nedre kant av materiens første og siste 16 sider (berører ikke tekst) samt i deler av mateirens indre marg.

Boken utkom ett år etter Hansens død, og er i dag ikke ofte å se på markedet. Wergelands 2 siders innledningsdikt “Tone” er et førstetrykk
som hører med i enhver Wergeland-samling:

Lunge Larsen og Tunold skriver i sin registrering av Jonas Skougaards bibliotek: “Trykt i Tønsberg hos C. F. Juell og et av de eldste trykk derfra. Arnesen nevner intet boktrykk fra Juell.”
[Arne Arnesen: Norske provinstrykkerier 1814-1875.]